Intrikán Hašek

29. října 2013 v 11:55 | Poloplná |  Každodenní plky
Od voleb neuplynul ani týden a poměry na politické scéně se opět navracejí do starých kolejí. Jistěže, mohli by jednat o složení koalice a komu připadne opozice, ale nač tolik námahy, když se mohou v klidu hádat dalších pár měsíců? Extrémně vyhrocená je situace především uvnitř vítězné ČSSD, která má v plánu, zdá se, pozřít sama sebe. Kdo jsou dvě hlavní tváře obou znepřátelených skupin a co hraje v jejich prospěch?

Já na bráchu, brácha na mě

Bohuslav Sobotka je předsedou strany od 18. března 2011. Tedy k dnešnímu datu přesně 956 dní. Po triumfu ve volbách do Poslanecké sněmovny, který však zklamal veškerá očekávání,mu však nastávají krušné časy. Doposud klidný a spíše zdrženlivý místopředseda Michal Hašek totiž začal s prezidentem v zádech vystrkovat růžky. V období, kdy by prioritou mělo být obsazení jednotlivých kabinetů a brzké uvedení do provozu vlády jako takové, vykopali pánové Hašek a Sobotka válečnou sekeru a po vzoru náčelníka Apačů se rozhodli jeden druhého zabít u kůlu. Vypadá to proto tak, že se ostatní strany domluví mezi sebou a ODS s ČSSD odsunou na vedlejší kolej, nebo se, jako obvykle, celý proces natáhne z týdnů na dlouhé měsíce.

JUDr. Michal Hašek - místopředseda ČSSD

Hašek má velmi silné zastání ze strany krajů. Jako předseda Asociace krajů ČR veřejně prosazoval například přednostní řešení sociální situace v Moravskoslezském kraji, aktivně se pokoušel o řešení tématu úhradové vyhlášky, financování nemocnic nebo problémů oblastí zasažených povodněmi. Prezentuje se jako politik, který není odstřižen od reality běžného dne a snaží se zlepšit životy obyčejných smrtelníků. Je proto oblíben u značné části obyvatel, především na jižní Moravě, kde žije a vykonává funkci hejtmana. Oporu nachází i v širším vedení strany, kde jsou jeho stoupenci v převaze.

V roce 2009 na něj bylo podáno trestní oznámení společností Student Agency v souvislosti s jeho výroky o "vyzobávání rozinek", které se týkalo vybírání tratí železniční dopravy dceřinou společností RegioJet. Nutno podotknout, že se jednalo o velmi lukrativní trati. Právnický titul získal na soukromé vysoké škole Sládkovičove. Ve veřejném zájmu přislíbil zveřejnění své rigorózní práce, což však doposud neučinil. V zákulisí se šeptandou nesou drby o Haškovi, coby nastrčené loutce, kterou ovládá prezident Zeman. Ten se netají vřelejším vztahem k místopředsedovi než předsedovi strany.

Mgr. Bohuslav Sobotka - předseda ČSSD

V politice se tento muž angažuje již od mládí a dalo by se říci, že se od dvaceti let živí výhradně činností v této oblasti. Již od počátku jej však provázejí skandály a podivné kroky, které zavánějí nekalými praktikami. V září 2003 prosadil do čela Českých aerolinií spolustraníka Jaroslava Tvrdíka, bez výběrového řízení. Sobotka rovněž odpustil nedoplatky na daních vybraným firmám, aniž by toto jednání dokázal racionálně vysvětlit. Za období, kdy v Grossově vládě zastával funkci ministra financí, se schodek státního rozpočtu zvýšil na 406,6 miliardy korun. V roce 2006 pak zadlužení více než zdvojnásobil. Co však Sobotka nedokázal ušetřit na veřejných výdajích, ušetřil na poslaneckých náhradách. Částku v celkové hodnotě 5 milionů korun následně investoval do luxusního bydlení a jeho vybavení.

Za Bohuslavem Sobotkou stojí větší část užšího vedení strany. V současné době s ním mnoho lidí sympatizuje z důvodu nečekané snahy místopředsedy Haška o převrat uvnitř strany. Ve volbách byl však poražen právě Haškem, kterého lidé vykroužkovali na první místo.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Libor Libor | E-mail | Web | 29. října 2013 v 13:40 | Reagovat

Ono je třeba si uvědomit, že oba pánové kandidovali v JM kraji, kde je Haškova podpora enormní, z tohoto hlediska není Sobotkův výsledek zase tak špatný.
Mezi širší členskou základnou má Sobotka větší podporu než Hašek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama